Pásmo 2400–2483,5 MHz je v současné době velmi intenzivně využívané pásmo. Na základě všeobecných oprávnění VO-R/12/08.2005-34 a VO-R/10/03.2007-4 toto pásmo sdílejí aplikace bezdrátových sítí včetně bezdrátového Internetu (RLAN, WLAN – standardy IEEE 802.11b, g, n), zařízení bluetooth a některé další aplikace (bezdrátové kamery, železniční aplikace, RFID, …). Státní kontrola elektronických komunikací řeší poměrně často problémy způsobené zejména nedodržením stanoveného výkonu a podle zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích) je postihuje.
V oblasti 5 GHz je možný provoz podle VO-R/12/08.2005-34 a VO-R/10/03.2007-4 v pásmu 5,15–5,35 GHz (pouze uvnitř budov), v pásmu 5,470–5,725 GHz (standard IEEE 802.11a) a s malým výkonem (25 mW e.i.r.p.) též v pásmu 5,725–5,875 GHz.
Poznámky pro provoz zařízení RLAN (WLAN):
1. Výrobce / distributor zařízení je povinen v návodu k použití (který musí být v češtině přiložen ke každému zařízení) uvést podmínky, za nichž lze zařízení v ČR provozovat v souladu se všeobecným oprávněním VO-R/12/08.2005-34. Zejména musí výrobce / distributor uvést, jaký druh nebo typ antény může být u zařízení použit, aby zařízení splňovalo podmínky, za nichž byla posouzena shoda. Provozovatel rádiového zařízení je povinen na základě těchto informací výrobce dodržovat režim vysílání, který odpovídá výše uvedenému všeobecnému oprávnění. Obecně platí, že při použití směrové antény (pokud výrobce / distributor tento druh antény připouští) musí provozovatel snížit výkon zařízení tak, aby vyzářený výkon byl v souladu s všeobecným oprávněním.
2. Jak vyplývá ze všeobecného oprávnění, stanice jsou provozovány na sdílených kmitočtech. Provoz stanice nemá zajištěnu ochranu proti rušení způsobenému vysílacími rádiovými stanicemi jiné radiokomunikační služby provozovanými na základě individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů nebo jinými stanicemi pro širokopásmový přenos dat na principu rozprostřeného spektra nebo OFDM. Případné rušení řeší fyzické a právnické osoby vzájemnou dohodou. Nedohodnou-li se, postupuje se podle § 100 zákona o elektronických komunikacích, případně zastaví provoz ten uživatel, který uvedl do provozu stanici způsobující rušení později.
mno a na dual nStreme se taky asi nepodari dostat se na takovou izolaci smeru jako na 10GHz (asi by musely byt jeste lepsi anteny, zarizeni v kovovem boxu hned za antenou...) - uz jsem to mozna i zkousel, postavit 5x nstreme z jedne lokace do ruznych smeru na stejnych kanalech je asi skoro nerealne... (pravda, nebyly to anteny s limcem)
__________________
Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní
dual nstreme funguje přece uplně jinak než klasická komunikace na wifině. Režije tam je dost zanedbatelná. Je tam u toho použitej ještě klasickej nstreme a vypnutý CSMA, režije je naprosto minimální a může to dosahnout opravdu velkých rychlostí a to nemluvim o tom, že latence na tomhle spoji jsou na kilometru klidně 0.3ms. Nečeká se na nějaký dohady a požadavky o vysílání pro druhou stranu, je to FD takže se data prostě pošlou. Mimo to, nstreme dual nám tu běhá na přípojku do netu na 30Mbit FD a vim na beton, že má menší latence než to 10GHz co je za tim ale to je jenom tak pro zajímavost.
Používáním 40MHz kanálu mě netrápí, furt lepší 40MHz sem a 40MHz tam ve směru než 4 všesměrky na baráku. Navíc kdyby to neumělo 40MHz kanál, lidi stejně budou nasazovat 2x víc antén a pak to bude defakto taky 40MHz kanál ale ve 2x20MHz což je v tomhle případě už uplně jedno.
Nemůžeme si dovolit kupovat předražený 10GHz spoje. Tohle funguje bez problému ale bude se nasazovat 10GHz spoj protože víc bych si tam raději už netroufnul pouštět i když i v reálu na 1km to dá 60Mbit s latencema maximálně do cca 5ms.
MiniPCI kartičku která toho umí fakt hodně stojí 600,- a přitom tam stačí předělat vstupní/výstupní elektroniku a máme to na 10GHz takže se ptám co je na těch zařízeních od orcave a podobně tak extrémě drahýho, když to jsou naprosto blbý zařízení který vemou data na jednom konci a na druhym to zase vyhoději.
Za tohle chválim výrobce asury, že to taky konečně někoho napadlo. Ještě aby taky někoho napadlo, jak k wifi kartě přidělat nějakej převodník na optiku a máme ronju2.
to hapi ... clovece zamysli se ... kdyby stala desitka pet tisic tak je desitek jak nasrano .. a kde jsme ? v pr*eli ......... takhle zatim nastesti na takovy spoj ma jen "mene" siti ... tudiz diky te cene si jeste muzeme uzivat toho, ze nam to jede ... takze jsou dve moznosti dalsiho vyvoje :
A, zlevneme to na cenu par slupek a bude desitka v riti ... tudiz co nam to bude paltne, ze je to levne ??
B, neborme tu hranici sto litru za spoj .. a budeme si moc jeste nejaky ten rok uzivat chodici desitky ....
nakonec stejne zkoncime vseci na paterich z placenych pasem ... tak snad diky toho bude v silnicich mene der ... nedavno jsem se totiz dozvedel, ze prachy z lic.pasem jdou na vystavbu a obnovu silnic ... to jsem fakt zustal s otevrenou hubou
__________________
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- freenet, education