To Zdenek_DC: Proboha k čemu potřebuješ 100Gbit sí?ovku?
Já jsem navrhnul pouze ten model jako příklad, ne jako řešení, které by se mělo okamžitě realizovat. Takže znovu podotýkám, že těch hraničních serverů mezi čechami a moravou může být miliarda, pokud se ti to bude líbit. žádná úzká hrda nevytvářím, idea komunikace každý s každým (xchaosův model), je prostě šílená jak z ekonomického hlediska, tak zhlediska spotřebovávání ip adres, tak z hlediska konektivity samotné a s tím související problematiky budování linek.
K tomu tvému hop hop hop ála zduníme se hopsinkou a dohopsáme k sobě navzájem, může také skončit dohopsáním v propasti timeoutu, tedy místo toho aby jsi skákal po mostu, otestuješ si volný pád do černé díry zvané ztráta komunikace.
Ad sddílení obsahu: pragmatik může říkat co chce. jenže tvůj model předpokládá to, že pražský člen vytáhne z peněžky dalšího litra měsíčně navíc jenom proto aby se třeba 128 připojil nějaký děčín. co z toho ten člověk bude mít? dobrý pocit na duši, že díky jeho litru bude komunikovat například děčín z prahou? teď si to představ v širším měřítku bude takových měst třeba 40, takže takový člen pražského czfree, musí vytáhnout z portmonky o 40 klacků víc.
__________________
----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------
Tenhle thread jsem založil za účelem vyčištění velice důležitého threadu "IP rozsahy regionů", který se nám začal zanášet offtopic debatami.
Zjednudšená definice: NCX - Neutral CZFree eXchange - budou virtuální obdobou peeringového centra NIX pro privátní IP rozsah 10.0.0.0/8 používaný v CZFree. Bude to pravděpodobně Cisco umístěné někde na internetové backbone, odkud povedou VPN přepravující privátní IP rozsah k jednotlivým iGW.
iGW pak budou moci všechny packety pro 10.0.0.0/8 určené do sítí, které nemají ve své routovací tabulce nikoliv zahazovat, ale budou je posílat směrem na NCX, který se je pokusí doručit. Propustnost NCX bude omezená a bude ukusovat volnou kapacitu vždy dvou iGW najednou pro každý přenesený packet.
Jeho existence bude proto motivovat iGW, aby posilovali přímá spojení s okolními cloudy. Ale potřeba NCX vyplývá mj. i z toho, že špatně nastavené routování je často potřeba opravit "z druhé strany" spoje, který je po infrastruktuře ve vlastnictví CZFree.Net často nedostupný - buď fyzicky spadne spojení, nebo je routování špatně nastavené právě uvnitř nedostupného cloudu.
Nejčastějším typem provozu v NCX bude tím pádem pravděpodobně SSH. Půjde o záložní spojení - nikoliv o spoj určený pro broadband datové přenosy.
iGW pravděpodobně vyhradí pro VPN do NCX pouze určitou minimální šířku pásma.
Následuje diskuze přesunutá z fóra IP rozsahy regionů.
Oddělení threadu super,
Kdo zaplatí ty VPNky?
Nezapomeň že na vytvoření VPN potřebuješ technologie jako jsou routery a různá datová rozhraní na straně providera.
Zkus prosím model NCXu rozvinout podrobněji, docela by mě zajímala tvá představa.
Podle mého je potřeba vytváření NCX nulová. K čemu ti bude NCX, když neexistuje konektivita k tomuto NCXu?
A k čemu vlastně budu vůbec NCX potřebovat, když nebude generovat žádný trafic? nebude sloužit pro broaband komunikaci?
__________________
----------------------------------------------
|Autor je možná lama a v sítích vůbec nevyzná|
----------------------------------------------
VPN prece nemusi byt realizovany pres internet. Neposkytl by nejaky provider malou cast (par Mbps - treba i negarantovanych z volne kapacity) ze sveho paterniho spoje? Nebo treba CESNET? Nemam predstavu kolik by to mohlo stat - neslo by to udelat zadarmo vymenou za nejakou sluzbu? (I kdyz nevim co muze CZFree nabidnout profi providerum)