Teda nechci moc remcat, ale xchaos má pravdu v tom, že by bylo lepší se vyvarovat používání nějakých blíže neobjasněných zkratek, takové vyjadřování je neefektivní pokud ve FAQ neexistuje záznam vysvětlující, co tyto zkratky znamenají, když tam budou, můžeme pak tyto zkratky používat.
oook stačí kontaktovat jednoho ze tří FAQ editorů a poslat jim přesně už napsané vysvětlující pojmy k těmto zkratkám. Jsem si jist, že to tam ochotně doplní a pokud ne tak můžeš zkusit to u třeba u mě.
Tak to je moc nemilé, že bez LIR IPv6 nezískáme...
No a ? A je to snad nějaký problém, který nepřežijeme ? Musíme být nutně v IPv6, kdybychom zůstali v privátním rozsahu IPv4 tak co to bude znamenat ?
Dělat LIR jen kvůli zaplacení přehnaných poplatků je podle mě neefektivní vzhledem k tomu kolik usílí to bude stát a času a vzhledem k tomu, že na takových to věcech se většina čĺenů vůbec neshoduje.
Může mi polopaticky tak, aby odpověd nesloužila pouze mě, ale i jiným odpovědět na otázky z druhého odstavce ohledně setrvání v IPv4 adresním prostoru i do budoucna. Pozor neptám se na výhody a nevýhody, ptám se jen na nutnost za každou cenu přejít na IPv6.
Výhody a nevýhody, ale pro ostatní může také někdo sepsat.
Jedna z otazek znela, co prinese implementace IPv6 do CZF. Moje odpoved zni "NIC".
Aplikace na IPv6 budou stejne, jako byly na IPv4. Uz dnes bez problemu sdilim svoje disky ve Windows pres IPv6 a nedela mi to zadny velky problem. Zpusob, jakym se programatori stavi k bezpecnosti, neni vubec zavisly na pouzitych sitovych protokolech.
Totez plati o firewallingu. firewalling neni nic, co by bylo protokolove zavisle. Proste kdo ma dnes svoji LAN za firewallem, bude ji mit za firewallem (je otazkou, jak se takovy filtr bude jmenovat) i v siti s IPv6.
K druhemu odstavci pouze maly komentarik: prestan si hrat na ublizeneho vynalezce ohne.
CZFv6 bude testovaci prostredi, ve kterem se zajemci o pokrocile technologie budou moct tyhle technologie vyzkouset. To nam (jako .cz) da doufejme jistou hybnost ve smyslu znalosti lidi, ktere site a pocitace vzrusuji.
Dalsi zrejme vyhoda, ktera je vseznalemu oookovi jiste jasna, akorat na ni ve svatem nadsenim jak je nejchytrejsi zapomel, je podpora mobilniho pripojeni - IPv6 umi drzet "pevnou IP" i pro mobilni klienty, kteri se pripojuji do ruznych podsiti.
Ze je IPv6 vubec lepsi a ze duvodu na prechod na IPv6 je dost natolik, aby to toho firmy investovaly nehorazne penize, snad vi i oook....
Mě je víceméně jedno, co si myslí páni inženýři. Až nebudu mít co dělat, taky si s IPv6 začnu hrát. Zatím ho podporuju alespň pasívně, že ho kompiluju do krenelů a programů na routerech claudu Břevnov. Takže až naběhne Netdave nebo Deu, či kdokoliv jiný, že potřebuje IPv6 tunel, bude vše důležité připraveno.
Když už jsme u toho Dejva, on sám jakožto hlavní správce adresního rozsahu může poreferovat kolik volých adres ještě zbývá, poté co se z původně pražského rozsahu 10.* stal celorepublikový.
Nebo právě xChaos, se kterým jsem se už párkrát pohádal kuli tomu, že jsem chtěl pár IP adres na nějaké své účely.
IPv6 Dříve či pozdeji prostě zavedeme, bez ohledu na to kolikrát přitom sí? spadne. A chybama se člověk učí. Nebo ne ?