CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Strojovna > Rozdíl mezi HUBem a SWITCHem?
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
orkesan
Newbie

Registrován: 09.02.2003
Příspěvků: 25

Taková začátečnická ... Příspěvek č. 1 

Mám takovej blbej dotaz ... nebijte mne za to.
Jakej je rozdíl mezi HUBem a SWITCHem ???

Potřebuju propojit

PC1,PC2/všeLAN10/100PCI------AP-----Wifi-----AP/klient-----Wifi------PC4

Co mám dát mezi AP a PC1,2, abych měl viditelné z PC4 na PC1,2 a obráceně a navzálem viditelné PC1,2 ???

HUB, či switch ???

Popište mi někdo prosím stručně rozdíl. Díky.

Old Post 20.12.2004 v 09:15
orkesan je offline   Click Here to See the Profile for orkesan   Find more posts by orkesan   Click here to Send orkesan a Private Message   Click Here to Email orkesan     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ladarozan
Senior Member

Registrován: 30.01.2003
Příspěvků: 825

HUB, SWITCH ? Příspěvek č. 2 

HUB patří mezi starší sí?ové prvky a sice je to zařízení na propojení počítačů do hvězdice a pracuje bez ohledu na tok dat.
Novější je SWITCH, který koná totéž co HUB , ale k tomu sleduje potřeby toků a zlepšuje průchodnost sítě. Používá se v současnosti.
Viditelnost mezi všema PC je zajištěna stejným adresovým rozsahem IP (např. 192.168.0.x pro až 255 pc).
Použití HUB nebo SWITCHE má vliv jen v samotné LAN, kde jsou karty většinou 100Mbps. Bezdrát představuje zúžení rychlosti a je v praxi víc než 10x pomalejší. Tady bych tvrdil, že je to celkem jedno, ale s ohledem na nízkou cenu a jiné využití jsem pro SWITCH.
Uvedenou soustavu bych zjednodušil zavedením klienta do PC4 ve formě PCI karty.

PC1,PC2/všeLAN10/100PCI------AP-----Wifi-----PCIWifiPC4

Old Post 20.12.2004 v 13:48
ladarozan je offline   Click Here to See the Profile for ladarozan   Find more posts by ladarozan       Visit ladarozan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
orkesan
Newbie

Registrován: 09.02.2003
Příspěvků: 25

HUB, SWITCH ? Příspěvek č. 3 

Já sem to tak nějak asi nepřesně uvedl. To PC4 je vlastně notebook s integrovanou WiFi a plánuju tam ještě PC5,6 s WiFi PCI kartou, takže tam musí být AP a u PC1 musí být AP/klient. Chtěl jsem tam mít taky AP, ale jak sem se dočetl, tak AP-AP přímo nespojím. Ale to je mi vlastně jedno, poněvadž tam budu mít ten Edimax a to mi stačí.

Jinak díky za vysvětlení. Už je mi to celkem jasný. Vlastně switch je to samý jako HUB, ale nemá cenu HUB kupovat ... asi tak nějak. Už jsem koupil Edimax 5 portovej switch.

Ještě dotaz ... PC - switch - nekřížený UTP 5 kabel a switch - AP taky, že ??? Křížený se používá jen mezi PC-PC, AP-AP, switch-switch apod ... ???

Old Post 20.12.2004 v 15:47
orkesan je offline   Click Here to See the Profile for orkesan   Find more posts by orkesan   Click here to Send orkesan a Private Message   Click Here to Email orkesan     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ladarozan
Senior Member

Registrován: 30.01.2003
Příspěvků: 825

křížený kabel - kdy? Příspěvek č. 4 

PC - PC křížený, PC - AP křížený, HUB - HUB křížený;
PC - HUB normál (nekřížený), AP - HUB nekřížený....

Pokud by v druhé skupině byly bezdráty, tak asi bude ještě jedno AP třeba - na pokrytí této skupiny.

model:
PC1,PC2/všeLAN10/100PCI----AP-Wifi---AP/klient--APWifi---wifiPC4

Old Post 20.12.2004 v 19:28
ladarozan je offline   Click Here to See the Profile for ladarozan   Find more posts by ladarozan       Visit ladarozan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
orkesan
Newbie

Registrován: 09.02.2003
Příspěvků: 25

Tak to je ono Příspěvek č. 5 

Takhle to asi bude vypadat. Jenom mi pořád zlobí ten AP. Ztrácí komunikaci s LAN na PC. Už sem vyzkoušel snad všechno. Asi jako poslední zbývá vyřadit ten křížený kabel a vložení switche, jak jste mi radil. Dneska se mi to povedlo cca 6 x probudit na dálku, spustit VNC a vypnout. Po 7. pokusu se mi to už nepovedlo. Prostě už si nepingnu. Znova jsem vše překonfiguroval a zase to vypadlo. Jestli to vyřeším tím přidáním switche, tak budu spokojenej, ale nějak se mi to nezdá. Nikde jsem se o tomto problému nedočetl. Možná zkusím ještě zítra vyměnit sí?ovku v PC. Je totiž integrovaná na chipsetu VIA. Zkusim tam přidat PCI kartu. Mám v záloze kombo RJ45/2x uzavřený terminátor s chipem Winbond. Tak to ještě vyzkouším před zapojením switche a přecvakání konektoru na nekřížený kabel. Jinak už nevim....

Old Post 20.12.2004 v 22:13
orkesan je offline   Click Here to See the Profile for orkesan   Find more posts by orkesan   Click here to Send orkesan a Private Message   Click Here to Email orkesan     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ladarozan
Senior Member

Registrován: 30.01.2003
Příspěvků: 825

Příspěvek č. 6 

zkuste tu sí?ovku nejdřív, vypadá to na přehřívání některého čipu...něco špatně resetuje.

Old Post 21.12.2004 v 08:15
ladarozan je offline   Click Here to See the Profile for ladarozan   Find more posts by ladarozan       Visit ladarozan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
wondra
Junior Member

Registrován: 22.12.2002
Příspěvků: 227

Příspěvek č. 7 

Podobny problem mam taky. Mam patch kabel z mironetu a 3com 100Mb sitovku. Koncovka toho kabelu rada trovhu povyleze z konektoru a projevuje se to vypadky, dioda na sitovce a switchi blika (nahodne). Celkem me to sere.

__________________

Be smart, use TROSCs!
T.R.O.S.C. ... The Really Old yet Sufficient Computer

Old Post 21.12.2004 v 17:58
wondra je offline   Click Here to See the Profile for wondra   Find more posts by wondra   Click here to Send wondra a Private Message   Click Here to Email wondra   Visit wondra's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ladarozan
Senior Member

Registrován: 30.01.2003
Příspěvků: 825

malá náprava Příspěvek č. 8 

vyjměte konektor, plastový zobáček nahněte téměř o pravý úhel a konektor opět zasuňte - cvakne to.

Old Post 21.12.2004 v 20:47
ladarozan je offline   Click Here to See the Profile for ladarozan   Find more posts by ladarozan       Visit ladarozan's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
orkesan
Newbie

Registrován: 09.02.2003
Příspěvků: 25

malý pokrok Příspěvek č. 9 

Tak jsem dneska přišel na to, co to způsobuje.
Chyba neni v kabeláži, ale někde v nastavení.
Dneska se mi to povedlo zapnout a vypnout cca 30x bez problému, ale po spuštění NETSCANu, když je PC vypnuto, NETSCAN nenajde IP adresu toho vypnutého, potažmo probouzeného PC a pak už ho nezapnu. Adresu AP najde v pohodě, ale toho vypnutého ne. Najde ho jenom když je zapnut. Domnívám se, že by ho měl najít i když je vypnut, protože jinak by ani nešel probudit MagicPacketem. Musím ho zapnout ručně a a pak to zase funguje až do tý doby, než použiju NETSCAN. Pravděpodobně to skopává ten NETSCAN. Zítra zkusím, jestli to taky neshodí jenom příkaz PING.
Jinak ještě dotaz - mám asi takovou situaci:
PC:192.168.0.2
AP:192.168.0.1
Noteb.:192.168.0.3

dále pak se vytvoří IP 192.168.0.255
Je to adresa, kterou jsem nikde nezadával a nevím, co by mohla být.
Ukazuje jí NETSCAN a nevlastní žádnou MAC. Je to pravděpodobně nějaká virtuální adresa ??? Nebo co to může být ???

Old Post 21.12.2004 v 22:07
orkesan je offline   Click Here to See the Profile for orkesan   Find more posts by orkesan   Click here to Send orkesan a Private Message   Click Here to Email orkesan     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
krong
Newbie

Registrován: 14.07.2003
Příspěvků: 6

Příspěvek č. 10 

Old Post 22.12.2004 v 08:42
krong je offline   Click Here to See the Profile for krong   Find more posts by krong   Click here to Send krong a Private Message   Click Here to Email krong     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vantomas
Junior Member

Registrován: 03.02.2003
Příspěvků: 134

Příspěvek č. 11 

192.168.0.255 je broadcast adresa. kdyz na ni neco posles tak to prijmou vsechny PC v siti. switch by mel pakety na tuhle IP taky poslat na vsechny porty.

jestli je na tom neco spatne tak me nekamenujte :-D

__________________

Clen a pseudoadmin AS64588

Old Post 22.12.2004 v 15:36
vantomas je offline   Click Here to See the Profile for vantomas   Find more posts by vantomas   Click here to Send vantomas a Private Message   Click Here to Email vantomas   Visit vantomas's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vojtisek
Junior Member

Registrován: 27.02.2003
Příspěvků: 232

Příspěvek č. 12 

Old Post 22.12.2004 v 20:19
vojtisek je offline   Click Here to See the Profile for vojtisek   Find more posts by vojtisek   Click here to Send vojtisek a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
jkt
Senior Member

Registrován: 04.04.2003
Příspěvků: 1111

Příspěvek č. 13 

__________________

cd /local/pub && more beer > /dev/mouth

Old Post 23.12.2004 v 11:28
jkt je offline   Click Here to See the Profile for jkt   Find more posts by jkt   Click here to Send jkt a Private Message   Click Here to Email jkt     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
neo10
Senior Member

Registrován: 06.10.2003
Příspěvků: 535

Re: HUB, SWITCH ? Příspěvek č. 14 

__________________

Old Post 23.12.2004 v 13:36
neo10 je offline   Click Here to See the Profile for neo10   Find more posts by neo10   Click here to Send neo10 a Private Message     Visit neo10's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ludvik
Senior Member

Registrován: 04.12.2002
Příspěvků: 543

Příspěvek č. 15 

Nejlépe mi kdysi vysvětlil princip HUBu jeden kámoš. V tehdejším zaměstnání se trochu šetřilo a sí? byla tažená tak, že v jednom kabelu šly dvě linky (fyzicky to možné je, ale blbě se to drátuje). A co čert nechtěl, při připojovaní dalšího počítače se trefil na stejné páry. Všechno chodilo, ale za pár dní mu bylo divné, že na hubu svítí pouze jedna ledka místo dvou ... počítače ale chodily oba. Na výkonu si ničeho nevšiml (přeci jenom nic extra nedělal).
K tomu hubu to nebylo daleko, tak dvacet metrů a jelo to (logicky) na 10Mbitech.

Takže: HUB je klubko drátu, které propojuje všechno se vším :-)

Old Post 23.12.2004 v 17:06
ludvik je offline   Click Here to See the Profile for ludvik   Find more posts by ludvik   Click here to Send ludvik a Private Message   Click Here to Email ludvik   Visit ludvik's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
neo10
Senior Member

Registrován: 06.10.2003
Příspěvků: 535

Příspěvek č. 16 

__________________

Old Post 23.12.2004 v 17:15
neo10 je offline   Click Here to See the Profile for neo10   Find more posts by neo10   Click here to Send neo10 a Private Message     Visit neo10's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 22:15.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
 
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz