CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Hardware > EM simulace "plechovky"
12345
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
eirp
Newbie

EM simulace "plechovky" Příspěvek č. 1

Vazeni!

Nedalo mi to a podrobil jsem popularni "plechovku" elmag. simulaci metodou FDTD.
Zde prinasim nejake vysledky, vicemene potvrzujici publikovane udaje (z "vzorecku" na www.simandl.cz a http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html)

- Frekvencni sirka pasma pro PSV<2: 2.38-2.81 GHz
- 3dB sirka svazku 70 deg (+/- 1 deg stejna v obou rovinach)
- Smerovost 7.8 dBi

Pro overeni je znazorneno rozlozeni el. pole v aperture, jde skutecne o dominantni TE11 mod.

Zdar,

Eirp

Naposledy upravil eirp 10.07.2003 v 20:28

Old Post 10.07.2003 v 20:23
eirp je offline Click Here to See the Profile for eirp Click here to Send eirp a Private Message Find more posts by eirp Upravit/Smazat Příspěvek Odpovědět s Citací
highlander
Senior Member

Příspěvek č. 2 

Super,... Dobrá práce,...

Nemohl bys ještě vyskoušet plechovku která má výšku 2x 3/4Lg
nbo 3x 3/4Lg atd?

Co přesně to bude dělat s vyzařovacím úhlem a se strátou v plechovce.

Hodilo by se to pro lidi kteří potřebujou udělat ozařovač pro parabolu od satelitu,.. Jak jsem zjistil tak klasická 60cm parabola od satu je poněkud přezářená s normální plechovkou,...

Old Post 11.07.2003 v 04:48
highlander je offline   Click Here to See the Profile for highlander   Find more posts by highlander   Click here to Send highlander a Private Message   Click Here to Email highlander     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
eirp
Newbie

Příspěvek č. 3 

Nevím, z jak kvalitního materiálu se plechovky vyrábí, ale myslím,
že ztráty nebudou nějak tragické, není to 100 metrový vlnovod

Pro vyzařovací charakteristiku je rozhodující průměr a rozložení pole v apertuře. Zvětšovat se může do té doby, než se začne budit další vid - pak to začne šilhat a je to nepoužitelné.
Z hlavy neznám vztahy pro -3dB a -10dB šířky svazku, doma se na to podívám.
Spíš než délku by bylo zajímavější simulovat rozdílné průměry, snad se k tomu dostanu.
Ahoj
eirp

Old Post 11.07.2003 v 09:50
eirp je offline   Click Here to See the Profile for eirp   Find more posts by eirp   Click here to Send eirp a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Team Member: MOD

Příspěvek č. 4 

Super, moc hezka simulace!

Plechovku jsem zkousel simulovat v 4nec2, ale prozatim jsem to vzdal - pripada mi ze NEC se hodi spis pro "dratove" anteny nez pro "vlnovodove". Paul Wade to s NEC umi lip - tady jsou vysledky simulaci pro ruzne prumery plechovky. Je tam videt i to silhani pri prilis velkem prumeru.

Vzorecek pro -3dB sirku svazku uz se tu objevil nekolikrat, naposledy zde. Jestli mas nekde vztah pro -10dB, tak ho sem prosim posli, zatim jsem na nej nikde nenarazil. Jinak nad optimalnimi rozmery plechovky jsme dost obsahle rozjimali tady.

Moc bych se primlouval, jestli bys mohl proverit vliv delky a umisteni budiciho unipolu ("cudliku") v plechovce, myslim ze nejsem sam koho by to zajimalo. Jedine duveryhodne prakticke mereni na toto tema delal Skeptik, teorie neni k dispozici vubec.

Old Post 11.07.2003 v 11:28
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
eirp
Newbie

Příspěvek č. 5 

NEC se diky formulaci pouzite metody pro tenke vodice hodi spis na drat. anteny. Prohrabu se doma v literature, predpokladam, ze ty vztahy najdu.
Vliv delky a pozice sondy v plechovce muzu proverit, ale dostanu se k tomu asi az po vikendu.
eirp

Naposledy upravil eirp 24.07.2003 v 16:11

Old Post 11.07.2003 v 11:36
eirp je offline   Click Here to See the Profile for eirp   Find more posts by eirp   Click here to Send eirp a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
lada
Team Leader

Team Member: MOD

NEC Příspěvek č. 6 

Zkousel jsem kdysi NEC verzi 2 ale nejak jsem se moc daleko nedostal. Tnehle cst cad vypada dost cool, kde se to da uk^H^H sehnat?

Je jich web stranku jsem prpohlid ale urcite to bude dost mastny....

------------------------------------------
"WARNING: Do not look into laser with remaining eye"

Old Post 11.07.2003 v 15:27
lada je offline   Click Here to See the Profile for lada   Find more posts by lada   Click here to Send lada a Private Message     Visit lada's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
eirp
Newbie

Příspěvek č. 7

Takze jsem nejake vztahy pro vyzarovani z kruhoveho vlnovodu pri TE11 nasel
(MIT Radiation Lab. Series, Vol.12, McGraw-Hill, NY, 1949) - 1.obrazek.
Horni radek je pro -3dB, druhy pro -10dB.
Bohuzel plati pro lambda/a<1 (kde a=D/2), coz pri D=obvyklych 84mm nevyhovuje.
Nemam moc casu na vypocet vyzarovani v nejakem matem. programu (ktery ostatne plati pro nekonecne dlouhy vlnovod),
takze je asi dobre se drzet (mnohokrat overene) simulace.
Mozna by nekdo chtel experimentovat s kruhovym trychtyrem,ktery by na "plechovku" sel
snadno napasovat. Pro tyto ucely uvadim dalsi dva obrazky s grafem pro navrh
(Balanis: Antenna Theory Analysis and Design,Wiley&Sons,1997)

@lada --> je to opravdu velmi mastny

Old Post 11.07.2003 v 17:05
eirp je offline Click Here to See the Profile for eirp Click here to Send eirp a Private Message Find more posts by eirp Upravit/Smazat Příspěvek Odpovědět s Citací
oldfrog
Senior Member

Příspěvek č. 8 

Nu, mne by zajimalo srovnani plechovky od parku o prumeru
nevim kolik s plechovkou o prumeru 10cm, tj. te, ktera najede
na

http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2calc.php

Muzete to nekdo naklepat do toho simulatoru?

Ondrej Nemecek alias 'OldFrog'

Old Post 11.07.2003 v 23:11
oldfrog je offline   Click Here to See the Profile for oldfrog   Find more posts by oldfrog   Click here to Send oldfrog a Private Message   Click Here to Email oldfrog   Visit oldfrog's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
eirp
Newbie

Příspěvek č. 9 

Ja jsem pro simulaci pouzil prumer 8.4 cm.
Pro prumer 10cm stoupne zisk teoreticky o 2dB.
O vikendu jsem pryc, muzu to spustit a poslat v nedeli.

Pro zvysovani zisku plechovky bych na ni uz radsi napasoval trychtyr - viz. predchozi graf. Napr. s delkou trychtyre L=24 cm a polomerem usti D=36 cm bychom meli byt nekde na 15dBi.

Naposledy upravil eirp 11.07.2003 v 23:31

Old Post 11.07.2003 v 23:26
oldfrog
Senior Member

Příspěvek č. 10 

Vysledek pro 10cm plechovku mne velmi zajima. Osobne
10cm plechovky pouzivam s velkym uspechem, beru
zradlo pro psy 'Lucky Dog' :-)

Zatim jsem nenasel nic jednoduzsiho ani ziskovejsiho.

Trychtyr jsem testoval jen provizorne, takze na zavery je
zatim brzo. Nicmene urcite funguje.

Old Post 12.07.2003 v 00:18
oldfrog je offline   Click Here to See the Profile for oldfrog   Find more posts by oldfrog   Click here to Send oldfrog a Private Message   Click Here to Email oldfrog   Visit oldfrog's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pigeon
Junior Member

Příspěvek č. 11 

Jo taky by me zajimalo jak je to ve srovnani s 10cm. Ja pouzivam kavu Jacobs. :-)

Old Post 12.07.2003 v 16:04
pigeon je offline   Click Here to See the Profile for pigeon   Find more posts by pigeon   Click here to Send pigeon a Private Message   Click Here to Email pigeon   Visit pigeon's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
eirp
Newbie

Příspěvek č. 12 

Napiste mi prosim presne delky Vami pouzitych plechovek (3/4 Lambdag?).
Pokud je relativne kratka, do jiste miry jsou parametry na delce zavisle.
Dik

Old Post 13.07.2003 v 19:30
oldfrog
Senior Member

Příspěvek č. 13 

delka 17cm presne

Old Post 13.07.2003 v 19:45
pigeon
Junior Member

Příspěvek č. 14 

Ja mam prumer 97mm a celku ode dna cca 134mm. Takova delka mi vypadla z nejakeho vypoctu z internetu pro tento prumer.
Diky
pigeon

Old Post 14.07.2003 v 00:04
pigeon je offline   Click Here to See the Profile for pigeon   Find more posts by pigeon   Click here to Send pigeon a Private Message   Click Here to Email pigeon   Visit pigeon's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
diablo666
Junior Member

Vidy ve vlnovodu Příspěvek č. 15 

Nezapomeňte že plechovku nemůžete zvětšovat nade všechny meze. Je velice žádoucí aby se vlnovodem (plechovkou) šířil jen dominantní vid TE1,1.
Teď si z hlavy nemůžu vzpomenout na potřebné vztahy pro kruhový vlnovod, ale program HDL_ANT u plechovky o průměru 98 mm už řve, že se vlnovodem šíří vyšší vidy.

Old Post 14.07.2003 v 04:52
diablo666 je offline   Click Here to See the Profile for diablo666   Find more posts by diablo666   Click here to Send diablo666 a Private Message   Click Here to Email diablo666   Visit diablo666's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oldfrog
Senior Member

Příspěvek č. 16 

a umi to spocitat, v jakem zastoupeni se tam ty vyssi vidi vyskytuji?

Old Post 14.07.2003 v 10:25
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 10:03.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12345  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás