CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Hardware > jak zbastlit směrovou anténu
12
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
stemar
Newbie

Registrován: 25.09.2002
Příspěvků: 70

Yagi ??? Příspěvek č. 17 

Mám velmi zvláštní zkušenost s Yagi. Testoval jsem půjčenou skoroprofesionální Yaginu (asi 18 prvků), původně stavěnou pro MMDS. Na stejném místě a se stejným HW kde s plechovkou mám signál +/- 75dB jsem se s tou Yagi vůbec nechyt. Dalším porovnáváním jsem zjistil, že má zhruba stejný "zisk" jako interní anténka od ZCom 325 ...

Nechápu to - je sice fakt, že anténa byla 75 ohm, to by ale podle mých znalostí mělo sebrat tak 1,5 dB ... A na Yagině se těžko dá něco rozbít že ...

__________________

Já sám sobě připadám, že mi je 126 let. Pak sednu k Linuxu a připadá mi že mi je vosum!

Old Post 09.05.2003 v 23:30
stemar je offline   Click Here to See the Profile for stemar   Find more posts by stemar   Click here to Send stemar a Private Message     Visit stemar's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
yupee
Member

Registrován: 15.11.2002
Příspěvků: 454

Příspěvek č. 18 

Jestli si dobre pamatuji tak Yagi funguje tak ze jednotlive clanky funguji tak ze mezi nimi dochazi k rezonanci a posleze se ten narezonovany signal odrazi od reflektoru (posledni sprusle) a prochazi dipolem (odtud zisk), a tudiz je kriticka jak vzdalenost clanku tak jejich delka.
Pokud tedy byla natena na MMDS (nepletu-li se 2.3GHz) tak by mohlo byt tech 100MHz problem - pak teda antena asi nejen ze nezesiluje ale mozna naopak.
Mohu doporucit samodomo ze starhillu (cena materialu asi 150Kc -OBI - a jedno odpoledne se soustruhem a vrtackou)
Bye Yupee

__________________

NOT connected node SklenikNET

Old Post 10.05.2003 v 10:02
yupee je offline   Click Here to See the Profile for yupee   Find more posts by yupee   Click here to Send yupee a Private Message   Click Here to Email yupee   Visit yupee's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
stemar
Newbie

Registrován: 25.09.2002
Příspěvků: 70

to yupee Příspěvek č. 19 

No ja nevim, nejsem zadny Cesky ale kdyz to prepocitas, tak tech 100Mhz dela v rozmerech rozdily mensi nez milimetr, takze tim to asi nebude ...

__________________

Já sám sobě připadám, že mi je 126 let. Pak sednu k Linuxu a připadá mi že mi je vosum!

Old Post 10.05.2003 v 20:16
stemar je offline   Click Here to See the Profile for stemar   Find more posts by stemar   Click here to Send stemar a Private Message     Visit stemar's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
yupee
Member

Registrován: 15.11.2002
Příspěvků: 454

Příspěvek č. 20 

Asi mas pravdu.
Fakt nejsem fyzik, ale v globale to muze byt fakt fatalni rozdil.
Nebylo by marne realne srovnani rozmeru - docela by mne to zajimalo.

Bye Yupee

__________________

NOT connected node SklenikNET

Old Post 10.05.2003 v 20:26
yupee je offline   Click Here to See the Profile for yupee   Find more posts by yupee   Click here to Send yupee a Private Message   Click Here to Email yupee   Visit yupee's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 21 

Myslím že problém s tou Stemarovou MMDS yagi by asi opravdu mohl být v rozdílu frekvencí MMDS (2,1-2,3GHz) a naším pásmem (2,4-2,48). Rozdíl mezi středem MMDS pásma a 13. kanálem 802.11b není 100, ale 270 MHz!

Yagi od přírody není moc širokopásmová anténa. Určitě by se dala navrhnout tak aby obsáhla obě pásma, ale bude spíš asi optimalizovaná na maximální zisk v MMDS pásmu a nad 2,3 GHz to s ní půjde prudce s kopce. Direktory (prvky před napájeným dipólem) jsou zřejmě na 2,4 GHz moc dlouhé, možná až tak, že se chovají jako reflektory. Částečně by mohlo pomoct zkrácení všech prvků. (Trojčlenka 2,2/2,44*původní délka.) Ale i tak nebudou v pořádku vzdálenosti mezi prvky.

Abych se vrátil k tématu - jako směrovou anténu pro střední vzdálenost doporučuju trychtýř. Není na něm prakticky co zkazit. Taky je možné použít dvě nebo i čtyři quadky sfázované na společném reflektoru.

Na větší vzdálenost (pro zisk nad cca 17dBi) už se vyplatí něco paraboloidního - velké MMDS síto, offsetová parabola s přibastleným ozařovačem, parabola dle krovaka, apod.
20dBi trychtýř sice vyrobit lze, ale je to spíš recese než anténa.

Jsem příznivcem ziskovějších antén, ale pro krátké vzdálenosti bych nezavrhoval ani quadky a plechovky. Výkon se může utlumit i hodně pod povolenou hranici. Když to nejde jinak, tak třeba i kabelem. Pořádný kus RG58 dokáže divy...

Ještě k yagi: na 2.4GHz už jde o milimetry, možná i desetiny milimetru, vliv má třeba i průřez nosné tyče a způsob přichycení prvků na tyč.

Ale rozhodně nechci nikomu stavbu yagi vymlouvat - když se udělá pořádně, tak fungovat bude. A je určitě míň nápadná než trychtýř.

Old Post 10.05.2003 v 22:10
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Jetson
Member

Registrován: 31.01.2003
Příspěvků: 351

To je právě ono Příspěvek č. 22 

Ano všichni klienti si udělají "směrové" plechovky a "směrové" quadky pustí na plný kotel xi 626, protože ji neumí ve Winech regulovat a potom se divíte jak to pásmo vypadá.

Old Post 11.05.2003 v 09:34
Jetson je offline   Click Here to See the Profile for Jetson   Find more posts by Jetson   Click here to Send Jetson a Private Message   Click Here to Email Jetson   Visit Jetson's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
rsaf
Senior Member
zastupce cloudu 10.152


Registrován: 16.01.2003
Příspěvků: 866

Yagi Příspěvek č. 23 

__________________

Lide v CZFree se dělí na tři skupiny: 1) deu; netdave 2) ti co znají jejich čísla 3) ti ostatní

Old Post 11.05.2003 v 21:50
rsaf je offline   Click Here to See the Profile for rsaf   Find more posts by rsaf   Click here to Send rsaf a Private Message   Click Here to Email rsaf     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bahno
Newbie

Registrován: 16.05.2003
Příspěvků: 1

Rozmery Příspěvek č. 24 

Jakozto radioamater podotykam, ze u 16 prvkove yagi pro pasmo 144MHz (antena dle F9FT) autor garantuje vlastnosti pri presnosti +-0.1mm. Na 2.4Ghz je but nutna bezpodminecne dodrzet rozmery, nebo mit merici techniku a doladit to a nebo mit stastnou ruku a hodne casu a stelovat, stelovat a stelovat a za par (tak 20 ;-(() hodin a hodne zkurvenyho materialu by to mohlo fungovat.

BaHnO

Old Post 16.05.2003 v 11:06
bahno je offline   Click Here to See the Profile for bahno   Find more posts by bahno   Click here to Send bahno a Private Message   Click Here to Email bahno     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
yupee
Member

Registrován: 15.11.2002
Příspěvků: 454

Příspěvek č. 25 

Nevim jestli mam tak stastnou ruku, ale vyrobil jsem ty yaginy uz 2 - jednu s rucni vrtackou a pilkou a druhou se soustruhem a stojanovkou.
Obe behaji jak vino (ta prvni dokonce lip).
Rozhodne maji tak 3x lepsi signal nez quady (a tech uz jsem taky par udelal)

Bye Yupee

__________________

NOT connected node SklenikNET

Old Post 16.05.2003 v 12:08
yupee je offline   Click Here to See the Profile for yupee   Find more posts by yupee   Click here to Send yupee a Private Message   Click Here to Email yupee   Visit yupee's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 13:43.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
12  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz