CZFree.Net Home Page Diskuzní Fóra CZFree.Net Archív Často Kladených Otázek Registrace Nových Členů Archív Odkazů Seznam Členů Fóra CZFree.Net Czech Node Map hosted @CZFree.net CZFree.Net WIKI
CZFree Network Portal vzkazy | ovládání | pokročilé hledání   
 

Odpovědět k Tématu 
CZFree.Net forum: Wireless community network CZFree.Net > Fórum > Troubleshooting > Jakej má cca zisk plechovková antena???
1234
Autor
Téma  < Předchozí Téma   Další Téma >
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Profi plechovka x klasická Příspěvek č. 33 

Viděl jsem jednu plechovku, co se používá jako uzařovač profi parabol. Překvapily mne však rozměry odlišné od plechovek popisovaných na netu i tady ve fóru.

Klasická pl.: délka celé pl. a vzdálenost zářiče ode dna je vztažena k délce vlny ve vlnovodu - 25,56cm, tedy délka pl. 19,17cm, vzd. zářiče ode dna 6,4cm.

Profi pl.: zmíněné délky jsou vztaženy k vlnové délce ve volném prostoru tedy 12,5cm - délka pl. 12,5cm, vzd. zářiče ode dna 3,1cm.

Skeptik psal, že klasické plechovka má vyzařovací úhel asi 78°, není mi úplně jasné, jestli to myslel jako součet na obou stranách. O profi plechovce jsem se dočetl, že má vyzařovací úhel v H i V rovině 140° a zisk 9dBi, což by asi tak odpovídalo optimálnímu pokrytí paraboly.

Vypadá to, že obě variany fungují, není mi sice naprosto jasné, zdali se ve vlnovodu mění vlnová délka, ale připadá mi možné, že zářič i ústí plechovky by měly být v násobku čtvrvlny ve volném prostoru (12,5cm -> 3,1cm).

Skeptiku, ty tomu doufám rozumíš, mohl bys mi to vysvětlit? Ostatní by to určitě také zajímalo. Dík.

PS: Výrobce onoho ozačovače mi řekl, že trychtýř je nanic. Já jsem ho nikdy nezkoušel, tak nevím.

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Naposledy upravil bohous 06.05.2003 v 17:06

Old Post 05.05.2003 v 20:40
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Pánvička -> malá parabolka Příspěvek č. 34 

K té pánvičce, takhle to funguje jenom jako reflektor dipólu, dalo by se to vylepšit, kdyby ten dipól s malým reflektorem vzádu se dal jako ozařovač malé parabolky, kde by plechovka pro velké rozměry použít nešla. Malé rozměry, uspokojivá směrovost. Myslím, že se to někde také vyrábí, ale asi bez reflektoru za dipólem. Problém jen, jak vyrobit tu parabolu, ale snad se to používá jako reflektor k žárovce, třeba ve světlech od auta. Ta však nejsou horionálně vs. vertikálně symetrická, prostě obdélník, takže větší zisk by byl jsen pro jednu polarizaci (záleží na nastavení dipólu). Stačí sehnat staré světlo z auta a trochu zkoušet.
Možná to někomu pomůže jako inspirace.

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 05.05.2003 v 20:49
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
skeptik
HF Assistant

Registrován: 05.09.2002
Příspěvků: 586

Re: Profi plechovka x klasická Příspěvek č. 35 

__________________


- Skeptik

Old Post 06.05.2003 v 13:30
skeptik je offline   Click Here to See the Profile for skeptik   Find more posts by skeptik   Click here to Send skeptik a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
simandl
zástupce 10.33

Registrován: 15.07.2002
Příspěvků: 1219

trychtýře Příspěvek č. 36 

__________________

Old Post 07.05.2003 v 07:24
simandl je offline   Click Here to See the Profile for simandl   Find more posts by simandl   Click here to Send simandl a Private Message   Click Here to Email simandl   Visit simandl's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Plechovka - rozměry Příspěvek č. 37 

To simandl:
Díky k těm trychtýřům, ale mě jde spíše o ty rozměry (odvozené od lambda 12,5cm nebo ta druhá lambda, viz výše). Myslím, že jsi s plechovkami určitě experimentoval, tak mě zajímá, co bys k tomu řekl.

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 07.05.2003 v 09:48
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
simandl
zástupce 10.33

Registrován: 15.07.2002
Příspěvků: 1219

Re: Plechovka - rozměry Příspěvek č. 38 

__________________

Old Post 07.05.2003 v 15:00
simandl je offline   Click Here to See the Profile for simandl   Find more posts by simandl   Click here to Send simandl a Private Message   Click Here to Email simandl   Visit simandl's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Re: Plechovka - rozměry Příspěvek č. 39 

Naposledy upravil vlada-strizkov 09.05.2003 v 00:20

Old Post 09.05.2003 v 00:11
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Testování plechovek Příspěvek č. 40 

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Naposledy upravil bohous 28.05.2003 v 18:47

Old Post 28.05.2003 v 18:38
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Re: Testovani plechovek Příspěvek č. 41 

Ahoj Bohouši,

dík za zajímavý test a podrobnou zprávu.

Těžko z toho dělat nějaký závěr, bohužel ty plechovky se lišily ve víc bodech zároveň, takže je těžko říct co způsobilo rozdíl. Ty šroubky trčící 1,2 cm dovnitř můžou mít hodně velký vliv. Nejlepší by asi bylo udělat plechovku s posuvným zářičem a třeba i s výsuvným prodloužením pláště (roury).

Zajímalo by mě jak děláš ty přepočty ze stupnice XI 626 na decibely? (Malé upřesnění - síla signálu se obvykle udává v dBm - vztaženo k 1 miliwattu, ale o to nejde, hlavně že si rozumíme.) Taky mi není úplně jasné co myslíš větou "Z teoretických 13 dBi jsem získal asi 1 nebo 2 dBi."

P.S. Úvaha je hezky napsaná, nemám co dodat.

Old Post 31.05.2003 v 08:46
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Re: Test plechovky Příspěvek č. 42 

to vlada-strizkov:

Tohle byl první test a neměl jsem možnost exaktně měřit všechny kombinace. Ale někdy bych to tak rád vyzkoušel.
Signál jsem měřil skriptem Wifimon od Simandla. Ten periodicky zobrazuje zformátovaný výstup z iwconfigu a dalších programů. Jinak, tohle je v onom příspěvku napsané. Není to přesný měřák, ale pro orientaci to stačí.
Dobrá, dBm se používá u signálu, k čemu tedy slouží dBi. Měl by to být, podle mých informací, zisk vůči izotropickému zářiči. Rád se poučím a ujasním si to.
K těm 13 dBm, to jsem vypočítal jako zisk trychýře (s rozměry co jsem testoval) programem HDL_ANT. V reálu jsem naměřil zisk jen 1 až 2 dBm oproti plechovce bez trychtýře. Snad je takle jasnější.

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 31.05.2003 v 11:14
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 43 

Old Post 31.05.2003 v 12:00
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Stay d
Mafián
zastupce cloudu 10.40


Registrován: 04.10.2002
Příspěvků: 1428

Team Member: MOD

User is Mapper

Připojuji se k otázce Příspěvek č. 44 

Děkuji Vláďo za trefnou otázku, na kterou už dlouho hledám odpověď relevantního charakteru.

Old Post 31.05.2003 v 12:27
Stay d je offline   Click Here to See the Profile for Stay d   Find more posts by Stay d   Click here to Send Stay d a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Příspěvek č. 45 

to vlada-stizkov:

No iwconfig (wifimon) mi prostě ukáže kvalitu signálu 38/92 a signál -77dBm, nic víc. Ale neni to lineární. Možná nějaký přepočet by se dal vyčíst ze zdrojáků...

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 31.05.2003 v 15:34
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
oldfrog
Senior Member

Registrován: 28.07.2002
Příspěvků: 772

Příspěvek č. 46 

Co? Link quality vypovida o urovni signalu a urovni
sumu v pozadi, ne? Zadny exaktni prepocet...

__________________

Ondrej Nemecek alias 'OldFrog'

Old Post 01.06.2003 v 23:35
oldfrog je offline   Click Here to See the Profile for oldfrog   Find more posts by oldfrog   Click here to Send oldfrog a Private Message   Click Here to Email oldfrog   Visit oldfrog's homepage!   Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bohous
Newbie

Registrován: 16.03.2003
Příspěvků: 49

Příspěvek č. 47 

Jenze to hlasi, nejen link quality, ale i signal a noise v dBm...

__________________

Bohous (".
Vsechno ma svuj smysl, at uz vice ci mene skryty.

Old Post 02.06.2003 v 06:04
bohous je offline   Click Here to See the Profile for bohous   Find more posts by bohous   Click here to Send bohous a Private Message       Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
vlada-strizkov
Team Leader

Registrován: 29.11.2002
Příspěvků: 359

Team Member: MOD

Příspěvek č. 48 

Naposledy upravil vlada-strizkov 02.06.2003 v 09:44

Old Post 02.06.2003 v 09:40
vlada-strizkov je offline   Click Here to See the Profile for vlada-strizkov   Find more posts by vlada-strizkov   Click here to Send vlada-strizkov a Private Message   Click Here to Email vlada-strizkov     Reference obchodniku Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 18:24.  Předcházející Téma   Další Téma
Odpovědět k Tématu
1234  
Zformátovat pro Tisk | Stáhnout Téma do Palma | Poslat Téma E-mailem | Odebírat tuto Diskuzi

Search this Thread:

 

CZFree.NET | Copyright ©MMII - MMXIV CZFree.NET | Kontaktujte Nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.
Founder: Deu / original scripting by: carlos (All High Seeds) / Node Monitor by: 8an
Additional Portal & Node Monitor Development by: oto, Zajsoft, Danny, Netdave
Hosted by: NFX.cz / FreeTel.cz